"United we bargain, divided we beg."

Friday, March 10, 2017

Meat Math 2017

This year's horrible pigs (all pigs are horrible but this year's were worse than most) have been converted into meat, and the meat sold, except for what we wanted to keep for ourselves. It's time for this year's edition of MEAT MATH (Meat Math).

The pigs were pretty small. We killed them earlier than we maybe should have because they were so evil, and also because in the cold and wet, they weren't gaining weight very quickly. It's better to get piglets in the spring than in the fall, but of course everybody knows that, and so spring piglets are more expensive than fall piglets. The boy had a hanging weight of 132lbs, and the gilt 110lbs.

The larger pig we sold off in halves. One half went to our neighbor, the D. family, from whom we have actually bought pork in years past. But they decided (being quicker learners than we are, apparently) that they don't want to raise pigs anymore, so now they are buying from us. That half weighed 67lbs. The other half went to a Facebook friend, and weighed 65lbs.

We asked $3/lb, which is on the cheap side. I started out at $3.50/lb, which seems to be the going rate for pork without fancy qualifiers like Organic or Pastured, but it so happened that there was a lot of pork for sale at the same time I was trying to sell, at least according to Craigslist. I didn't get any response at $3.50/lb.

If I'd had an empty freezer, I might have held out. But I'd already made the date with the butcher, and our freezer was stuffed nigh to bursting with beef, salmon, and lamb. We have two eminently butcher-able animals (a sheep and a goat) that we have let live for the sole reason that we were saving room in the freezer for the pork. Faced with that severe space shortage, I lowered the price, and quickly sold off the bigger pig.

Okay, so 132 x $3 = $396. Rounding to $400.

The piglets themselves cost us $100 each. That leaves $200.

Feed was negligible, thanks to unlimited bread and produce from the Gleaner's Pantry ( What Wrong With this Avocado?). We did buy three or four bags of conventional pig feed - let's say that was $60. Now we have $140 left.

Unfortunately, I lost my receipt from the butcher, so I can't break it down into categories, but we paid them $178 for our 110lbs, which includes the kill fee, the cut and wrap, and the fee for smoking the hams, bacon, and hocks. Take 178 from 140 and we are 38 dollars in the hole. Divide 38 by 110 and you get homestead pork for $0.35/lb. Not, obviously, counting labor.

Even if I am forgetting a couple bags of feed, that's some pretty cheap, quality protein. The first meal I made was BBQ spareribs. Delicious.